Baza danych jest narzędziem służącym do zbierania i organizowania informacji. Bazy danych pozwalają przechowywać dowolne informacje, na przykład informacje o ludziach, produktach czy zamówieniach. Często początkową formą bazy danych jest lista w edytorze tekstu lub arkusz kalkulacyjny. Gdy ilość danych rośnie, powstają nadmiarowe i niespójne dane. Gdy pojawiają się problemy, warto przenieść dane do bazy danych utworzonej za pomocą systemu zarządzania bazami danych, takiego jak program Office Access 2007. Możemy wyróżnić bazy lokalne oraz typu klient-server.
Lokalne bazy danych
Są to najprostsze bazy danych, które w całości znajdują się na jednym komputerze np. prosta baza zawierająca spis ludności w danym mieście. Baza ta będzie się zawierać tylko w jednej tabeli. Wszelkie zmiany użytkownik będzie bezpośrednio nanosił na ta tabele np. dodawanie, usuwanie lub aktualizację poszczególnych rekordów. Przykładem lokalnych baz danych mogą tu być: Access, Paradox, dBase.
Bazy typu klient-server
Główna baza tego typu jest przechowywana w zasobach serwera, który to na ogół jest wydzielony jako osobny komputer. Dostęp do niego jest realizowany za pośrednictwem innych komputerów – oczywiście przez sieć, zatem nie musza się znajdować blisko siebie by korzystać z takiej bazy. Użytkownicy korzystając z takiej bazy nie korzystają bezpośrednio z jej zasobów, ponieważ odbywa się to za poœrednictwem programów zwanych klientami.
System zarządzania bazą danych
System zarządzania bazą danych (ang. Database Management System, DBMS) – oprogramowanie bądź system informatyczny służący do zarządzania bazą danych. System zarządzania bazą danych może być również serwerem bazy danych (SBD) lub też może udostępniać bazę danych lokalnie – na określonym komputerze.
System bazy danych
Jest to baza danych i system zarządzania bazą danych.
Program Access pozwala wykonywać następujące czynności:
- Dodawanie nowych danych, takich jak nowy element inwentarza, do bazy danych,
- Edytowanie istniejących danych w bazie danych, na przykład zmienianie bieżącej lokalizacji elementu,
- Usuwanie informacji, na przykład po sprzedaniu elementu lub wycofaniu go ze sprzedaży,
- Organizowanie i przeglądanie danych na różne sposoby.